ایندکس اول موبایل یا Mobile first indexing  چقدر بر سئو سایت تاثیر می گذارد؟

ایندکس اول موبایل یا Mobile first indexing  چقدر بر سئو سایت تاثیر می گذارد؟

بهمن
۱۴

ایندکس اول موبایل یا mobile first indexing یک شاخص جدید گوگل است، به این معنی که رتبه بندی در موتور جستجوی گوگل را بر اساس نسخه تلفن همراه آغاز کرده و حتی برای وب سایت هایی که به کاربران دسکتاپ نشان داده می شود بر این اساس صورت می ‌گیرد. طبق اعلام قبلی گوگل فرآیند خزش mobile first indexing  به منظور اینکه تغییرات زیادی در نتایج جستجو ایجاد نشود به صورت تدریجی در حال گسترش است  تا در نهایت به درک بهتر صفحات و آنالیز محتوا کمک کند. در حال حاضر گوگل دو نسخه از سایت را بر روی موبایل و دسکتاپ خزش می کند و به مرور نسخه اصلی ایندکس گوگل برای همه سایتهای اینترنتی، نسخه موبایل خواهد بود.

الگوریتم Mobile first indexing به این منظور طراحی شده که نتایج جستجوی گوگل با کیفیت بهتری ارائه شود. این الگوریتم در آینده نزدیک به صورت مستقیم بر رتبه سایت ها تاثیر می گذارد. بنابراین سایت هایی که قابلیت نمایش بر روی گوشی های هوشمند را نداشته باشند با افت رتبه مواجه می شوند. عموماً سئوکارها و تیم های بازاریابی محتوا استراتژی های سئو خود را بر مبنای نسخه دسکتاپ سایت تنظیم می کنند و از آن به عنوان جامع ترین نسخه یک سایت با محتوای کامل یاد می شود. اما با فراگیر گیر شدن Mobile first indexing   شیوه نمایش محتوا در تلفن همراه از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد شد. در حقیقت اجرای کامل  Mobile first indexing گوگل را قادر می سازد تا سایت هایی که اقدام به خرید بک لینک کرده و یا از محتوای کپی استفاده می کنند را سریع تر شناسایی کند و به این ترتیب اینگونه سایت ها رتبه خود را از دست داده و کمتر در نتایج جستجو های گوگل دیده شوند.

Mobile First Index اخیرا تبدیل به یکی از داغترین موضوعات برای متخصصان و افراد فعال در حوزه سئو شده که باعث شده پست های زیادی درباره این موضوع منتشر شود. شواهدی نیز وجود دارند که نشان می دهند بروزرسانی بزرگی در Mobile First Index گوگل اتفاق افتاده است. بسیاری از این متخصصان گزارش کرده اند که گوگل به طور بی سابقه ای در گوگل سرچ کنسول به آنها اطلاع داده که وب سایت تحت نظرشان به Mobile First Index مهاجرت کرده است.

البته این یک بروزرسانی در الگوریتم گوگل محسوب نمی شود. در واقع ایندکس موبایلی گوگل بروزرسانی و بزرگتر از قبل شده است و تغییری در الگوریتم رتبه بندی آن رخ نداده است. آنچه که فعالان حوزه سئو مشاهده کرده اند در واقع اطلاعیه ای در مورد تغییرات گسترده در ایندکسی است که گوگل از آن در فرایند رتبه بندی استفاده می کند. تغییری که گزارش شده این است که وب سایت های بیشتری نسبت به قبل در Mobile First Index گوگل قرار گرفته اند.

تجربه نشان داده است که گوگل معمولا بروزرسانی های پیش رو را اعلام نمی کند. گوگل عموماٌ در بازه های زمانی کوتاه اقدام به بروزرسانی الگوریتم های خود می کند. این امکان وجود دارد که گوگل تصمیم به بروزرسانی و تعیین رتبه مجدد سایت ها بر اساس ایندکس جدید خود گرفته باشد. اما این مسئله صرفا یک فرضیه است. چیزی که مشخص است این است که گوگل تاثیر Mobile First Index سایت را افزایش داده و اتفاقات در پیش رو نیز غیر قابل پیش بینی است.