برای سئو کدام بهتر است؟ سایت با www یا بدون www ؟

برای سئو کدام بهتر است؟ سایت با www یا بدون www ؟

دی
۰۳

یکی از مواردی که در هنگام ساخت وب سایت مورد پرسش قرار می گیرد این است که از www در ابتدای نام دامنه استفاده شود یا خیر. این یک تصمیم مهم است که در دوران حیات یک وب سایت تغییر داده نمی شود. بر همین اساس در ادامه این مطلب به بررسی تفاوت های بین دامنه دارای www و دامنه بدون www می پردازیم و نکات مرتبط با سئو در این حوزه را مورد بحث قرار می دهیم. سوال اینجاست که آیا بین دو نسخه با  www و بدون www تفاوتی وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال به مثال زیر دقت کنید:

آدرس سایت گیلاس با www :

https://www.gilace.com
http://www. gilace.com

آدرس سایت گیلاس بدون www :

https://gilace.com
http://gilace.com

دامنه های دارای www به عنوان نام هاست نیز می توانند استفاده شوند و مدیریت کوکی ها در حالتی که وب سایت دارای چندین زیردامنه است، را آسان تر می کند. این مورد یک مسئله کاملا فنی است و در واقع بر روی بسیاری از وب سایت ها تاثیری ندارد. اما سوال اصلی این است، آیا در نام دامنه سایت از www استفاده کنیم یا نه؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است. این موضوع کاملا سلیقه ای است و صاحب سایت باید تعیین کند که آیا سایت با www باشد یا بدون www و از نظر سئو هیچ یک امتیازی نسبت به دیگری ندارد. اما باید به سه نکته مهم دقت کنید:

1.    وب سایت باید طوری تنظیم شود که تنها یکی از نسخه ها فعال باشد.
2.    نسخه ارجح به گوگل و سایر موتور های جستجو معرفی شود.
3.    از نسخه انتخاب شده در لینک های داخلی و بک لینک ها استفاده شود.

باید به این نکته توجه کنید که گوگل نسخه //:http و http://www را به عنوان دو وب سایت متفاوت در نظر می گیرد. بنابراین اگر نسخه اصلی را مشخص نکنید، هنگام سئو سایت دچار مشکل خواهید شد.