مقدمه ای بر اینترنت اشیا (IoT)

مقدمه ای بر اینترنت اشیا (IoT)

شهریور
۰۵

اصطلاح اینترنت اشیا (IoT) که تا چند سال گذشته تنها توسط محققان صنایع به کار می رفت، اخیرا تبدیل به یکی از مهمترین و داغترین موضوعات در بین عموم مردم شده است. برخی ادعا می کنند IoT به طور کامل چگونگی استفاده از شبکه های کامپیوتری را در 10 الی 100 سال آینده دگرگون می کند، در حالی که برخی دیگر معتقدند IoT تاثیر زیادی روی زندگی روزانه بسیاری از مردم نخواهد گذاشت.

IoT چیست؟

اینترنت اشیا یک مفهوم عمومی از توانایی دستگاه های شبکه برای حس کردن و جمع آوری اطلاعات از محیط اطراف ما و سپس به اشتراک گذاری آن اطلاعات از طریق اینترنت است که می توان آن را برای اهداف مختلف پردازش و استفاده کرد.

بعضی نیز از اصطلاح اینترنت صنعتی (Industrial Internet) بجای IoT استفاده می کنند. این اصطلاح در درجه اول به کاربرد تجاری فناوری IoT در جهان تولید اشاره دارد. اما اینترنت اشیا تنها به کاربردهای صنعتی محدود نمی شود.

آنچه اینترنت اشیا برای ما می تواند انجام دهد

بسیاری از کاربردهای که برای IoT تصور شده، مانند داستانهای علم تخیلی است، اما برخی از امکانات عملی و واقع گرایانه این تکنولوژی عبارتند از:

  • دریافت هشدارها در تلفن یا ابزارهای پوشیدنی شما هنگامی که شبکه های IoT برخی از خطر های فیزیکی نزدیک شما را تشخیص می دهند
  • پارکینگ خودکار اتوموبیل
  • سفارش اتوماتیک مواد غذایی و سایر لوازم خانگی
  • ردیابی خودکار عادات ورزشی و سایر فعالیت های شخصی روزانه، از جمله ردیابی هدف و گزارش های پیشرفت منظم

برخی از مزایای بالقوه IoT در دنیای کسب و کار عبارتند از:

  • ردیابی مکان هر قطعه منحصر به فرد در موجودی تولید
  • صرفه جویی در سوخت با استفاده از مدلسازی هوشمندانه موتورهای گازسوز
  • سیستم های کنترل ایمنی جدید و پیشرفته برای افرادی که در محیط های خطرناک کار می کنند

تجهیزات شبکه و اینترنت اشیا

کلیه تجهیزات متداول خانگی مانند مانند یخچال، کولر و تلویزیون می توانند برای کار کردن در سیستم IoT اصلاح شوند. آداپتورهای شبکه ای Wifi، حسگرهای حرکتی، دوربین ها، میکروفن ها و سایر تجهیزات می تواند در این دستگاه ها جاسازی شود تا بتوانند آنها را برای کار در اینترنت اشیا فعال کنند. 

سیستم اتوماسیون خانگی هم اکنون نسخه اولیه این مفهوم را برای اشیایی همچون لامپ هوشمند و دستگاه هایی مانند ترازوهای هوشمند بی سیم و مانیتورهای اندازه گیری فشار خون بی سیم که نشان دهنده نمونه های اولیه گجت های IoT هستند پیاده سازی کرده است. 

گجت های پوشیدنی مانند ساعت ها و عینک ها دیجیتال نیز به عنوان اجزای کلیدی در سیستم های IoT آینده در نظر گرفته شده اند. پروتکل های ارتباط بی سیم مانند Wifi و بلوتوث بطور طبیعی در اینترنت اشیا توسعه می یابند.

مسائل مرتبط با اینترنت اشیا

اینترنت اشیا باعث ایجاد سوالاتی در ارتباط با حریم خصوصی اطلاعات شخصی می شود. اطلاعات بلادرنگ ما در مورد مکان فیزیکی و یا به روز رسانی وزن و فشار خون و بسیاری از موارد دیگر که در دسترس مراکز ارائه دهندگان سرویس های مراقبت های پزشکی قرار می گیرند، با جزئیات دقیق و انواع مختلف در شبکه های بی سیم جریان دارند که این موضوع یک نگرانی آشکار است.

تامین انرژی برای این تعداد از دستگاه های IoT و ارتباطات شبکه آنها می تواند گران و از نظر لجستیکی دشوار باشد. دستگاه های قابل حمل نیاز به باتری هایی دارند که در صورت خرابی قابل تعویض باشند. اگر چه بسیاری از دستگاه های تلفن همراه برای استفاده کمتر از انرژی بهینه شده اند، اما هزینه انرژی برای روشن نگه داشتن میلیونها دستگاه بطور همزمان میلیاردها دلار می باشد.

بسیاری از شرکت ها و سرمایه گذاران استارت آپ بر مفهوم اینترنت اشیاء تمرکز کرده اند و به دنبال سود کردن از کلیه فرصتی های کسب و کار در دسترس در این حوزه هستند. در حالی که رقابت در بازار به کاهش قیمت محصولات مصرفی کمک می کند، در بدترین حالت نیز منجر به ادعاهای گیج کننده و پرهزینه در مورد محصولات می شود.

اینترنت اشیا فرض می کند که تجهیزات شبکه و تکنولوژی مربوطه می تواند نیمه هوشمندانه و اغلب به طور خودکار کار کند. به زبان ساده می توان گفت اینکه کلیه دستگاه ها همواره به اینترنت متصل باشند و در عین حال هوشمندتر شوند کار دشواری است. نیازهای افراد متنوع است، بنابراین یک سیستم IoT باید این توانایی را داشته باشد که بتواند آداپته شود و برای استفاده در شرایط مختلف قابل تنظیم باشد.

در نهایت، حتی اگر تمام این چالش ها برطرف شود، اگر مردم بیش از این به این اتوماسیون وابسته شوند و فناوری بسیار قوی نباشد، هرگونه مشکلات فنی در سیستم می تواند آسیب های جدی جسمی و مالی ایجاد کند.

منبع: وب سایت lifewire.com