مقایسه توسعه متریال دیزاین(اندروید) با فلت دیزاین(ios)

مقایسه توسعه متریال دیزاین(اندروید) با فلت دیزاین(ios)

شهریور
۰۴

امروزه بسیاری از استارت آپ هایی که در بر پایه موبایل کار خود را شروع می‌کنند در ابتدا نسخه iOS را منتشر میکنند و بعد از اعتبار سنجی محصول در بازار شروع به ساخت نسخه اندروید می‌کنند.
نکته مهم در مورد این دو رغیب شبیه به هم درک تفاوت‌های این سیستم عامل‌ها در استانداردها,ویژگی ها و تجربیات کاربران. 
عدم درک تفاوت های بین توسعه اپلیکیشن های اندروید و ios احتمالا  باعث عدم دریافت نتیجه مناسب در تجربه کاربری اپلیکیشن میشود.

 

زبان طراحی متفاوت: 

متریال دیزاین در اندروید:

 

متریال دیزاین در اندروید

 

تفاوت های بین اندروید و آی او اس:

زبان طراحی گوگل(Material Design) چند سالی است که معرفی شده و خیلی زود تبدیل به یک استاندارد برای طراحی اپلیکیشن های اندروید شد.

در متریال دیزاین طراحی مواد با یک پالت رنگ روشن تعریف شده است، با استفاده از سایه بر روی عناصر برای شبیه سازی حس ارتفاع و اولویت برای شکل مربع در گوشه های گرد.

انیمیشن: 
متریال دیزاین  تمرکز بر روی انیمیشن های چشمگیر و مداوم برای توجه کاربر دارد.
مستندات:
گوگل خیلی روی متریال دیزاین اندروید کار کرده و یه سری «قوانین» مضاف برای دیزاینرا و دولوپرا گذاشته

 

طراحی فلت ios:

 

برخلاف تلاش های گوگل برای استاندارد سازی در متریال دیزاین, طراحی فلت که در ios 9 معرفی شد داری نام رسمی نبوده ولی به عنوان “iOS 9 Design” یا “iOS 9 Flat Design” یا با اسامی مشابه شناخته میشود.

iOS 9 Flat Design با یک پالت رنگی خنثی تعریف شده است، به شدت بر روی خاکستری سفید / خالص به عنوان یک رنگ پس زمینه و آبی به عنوان رنگ مکمل(accent) تعریف شده و تمرکز بر وضوح و عمق است و از رنگ های پر جنب و جوش کمتری (Material Design) مورد استفاده قرار می گیرند، و برای انتقال عمق و مفهوم از شفافیت استفاده می شود، نه سایه.

الگوهای خام آی او اس دیزاین میتوانند مدعی باشند که ساده تر و مینیمال تر از متریال دیزاین هستند ولی معمولا برای طراحان سنگین تر است  که الگوهای دیزاین اپل را بگیرند و شخصی سازی کنند.

انیمیشن:

 

در iOS 9 Flat Design انیمیشن ها به صورت نامحسوسی در مقایسه با متریال دیزاین اندروید روان‌تر هستند.

 

مستندات:

اپل به صورت رسمی دستور عمل های مربوط به رابط کاربری ios را منتشر کرده، اگر چه آنها به اندازه مستندات متریال دیزاین گوگل  گسترده  نیستند.

منابع غیر رسمی خوب برای مستندات مربوط به iOS 9 شامل Design Code و Documentation Ivo Mintttinen موجود هستن.

 

این مقاله ترجمه شده از سایت مدیوم میباشد