بدافزار DrainerBot با بیش از 10 میلیون نصب، قاتل باتری و بسته اینترنتی گوشی موبایل

بدافزار DrainerBot با بیش از 10 میلیون نصب، قاتل باتری و بسته اینترنتی گوشی موبایل

اسفند
۰۹

آیا گوشی اندروید شما اخیراً زود داغ می شود، کند شده است، نیاز به شارژ مکرر دارد و مصرف داده اش نسبت به قبل افزایش یافته است؟ احتمالا گوشی شما هم یکی از قربانی های بدافزار DrainerBot شده است که به گفته محققان، تاکنون بیش از 10 میلیون دستگاه اندرویدی را آلوده کرده است. 

روش کار DrainerBot به این صورت است که خود را در بازی ها و اپلیکیشن های به ظاهر بی خطر پنهان می کند و پس از قرارگیری روی حافظه تلفن شما، شروع به دانلود ویدیوهای تبلیغاتی می کند. نکته قابل توجه این است که کاربر هیچگاه متوجه این موضوع نمی شود. چون ویدئوهای دانلود شده بلافاصله از حافظه گوشی پاک می شوند. منبع درآمد اصلی توسعه دهندگان بدافزار DrainerBot نیز همین فرآیند دانلود ویدیوی تبلیغاتی توسط یک دستگاه واقعی است که باعث شده درآمد زیادی کسب کنند.

گفتنی است بدافزار DrainerBot با استفاده از کیت توسعه شرکت هلندی Tapcore ساخته شده که در اصل برای کسب درآمد توسعه دهندگان از نسخه های کرک شده نرم افزارهای خود در اختیارشان قرار گرفته بود.

به گفته اریک روزا، معاون ارشد و مدیر بخش داده های ابری شرکت اوراکل، DrainerBot یکی از نخستین بدافزارهایی است که مستقیماً به کاربران ضرر مالی زده است. این بدافزار علاوه بر این که حجم دیتای خریداری شده توسط کاربر را مصرف می کند، با در اختیار گرفتن منابع سیستم و فعالیت 24 ساعته، سبب داغ شدن دستگاه و کاهش عمر باتری آن نیز می شود.

براساس تحقیقات انجام شده توسط شرکت اوراکل، تاکنون نرم افزارهای زیادی به DrainerBot آلوده شده اند که 5 اپلیکیشن Perfect365، VertexClub،Draw Clash of Clans، Touch ‘n’ Beat – Cinema و Solitaire: 4 Seasons به عنوان حاملان اصلی  این بدافزار معرفی شده اند. این لیست همچنان در حال تکمیل است و گوگل نیز نرم افزارهای آلوده را یکی پس از دیگری از فروشگاه گوگل پلی حذف می کند.

حال چگونه متوجه شویم که آیا تلفن ما به این بدافزار آلوده شده یا خیر؟

برای اطلاع از این موضوع ابتدا به آدرس Settings > Connections > Data Usage > App Data Usage  مراجعه کرده و دیتای مصرفی توسط نرم افزارهای مختلف را در گوشی خود بررسی کنید.

اگر به غیر از اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی، نرم افزارهای تغییر IP و یوتیوب (یا هر نرم افزار دیگری که با فایل های ویدیویی کار می کنند) اپلیکیشنی دارای مصرف اینترنت چند گیگابایتی در ماه باشد، احتمالاً به بدافزار  DrainerBot آلوده شده و بهتر است که هرچه سریعتر آن را از گوشی خود پاک کنید.

کند شدن گوشی و یا داغ شدن آن هنگامی که مشغول انجام بازی های سنگینی نیستید نیز می توانند زنگ خطری مبنی بر آلوده شدن دستگاه اندرویدی شما باشند.

منبع: وب سایت arstechnica.com

 

مقالات مرتبط:

* 11 نکته مهم برای تبدیل شدن به یک برنامه نویسی اندروید
* مقایسه توسعه متریال دیزاین(اندروید) با فلت دیزاین(ios)